AnasayfaBlogİç Mekan Reklam Afişleri İçin Tasarım İpuçları

04/11/2019

İç Mekan Reklam Afişleri İçin Tasarım İpuçları

Alışveriş Merkezleri son yıllarda günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. İhtiyacımız olan her şeyi içinde barındırması sebebiyle oldukça talep görüyor ve günde neredeyse binlerce ziyaretçi alıyor. Bu kadar büyük bir sirkülasyonun olduğu mekanlarda yer alan reklam mecraları reklam verenler için ideal reklam alanlarını oluşturuyor. Peki bu ideal reklam alanlarının afişleri nasıl tasarlanmalıdır? Cevabı  aşağıdaki tasarım ipuçlarında.

1. Ürününüzü İyi Tanıyın

Afişte yer alacak ürünün özellikleri tasarım aşamasında farklı fikirlerin aklınızda canlanması için önemlidir. Tüm özellikler, iletmek istediğiniz mesajla uyumlu olmalıdır. Reklam mecrasına bakan bir kişi verdiğiniz mesajı okurken ürününüzün o mesajı karşılıyor olmasını bekler.


2. Ürünü Öne Çıkartın

Alışveriş Merkezlerinde hızlıca geçilen koridorlarda ve kalabalık noktalarda ürününüzün göze çarpması için çok kısıtlı vaktiniz bulunuyor. Öne çıkarılmak istenen ürün özelliklerini vurgulamak daha etkili bir iletişim sağlar.


3. Reklam Metnine Özen Gösterin

Reklamı gören kişiyi çok kısa süre içerisinde yakalamanız için reklam metinleri oldukça işinize yarayacaktır. Kısa ve etkileyici cümleler hızlıca geçilen bir alanda metninizi okunabilir kılar.


4. Yazı Tipleri Okunabilir Olmalı

Kolay okunabilir yazı tipleri seçmelisiniz. Özellikle biçimsel olarak yaratıcı bir tasarım varsa düz bir yazı tipi seçilebilir. Daha etkili olması için kalın harfler seçebilirsiniz. 


5. Görsel Seçimi

İnsanların dönüp bakmalarını ve uzun süre incelemelerini sağlayacak bir görsel seçmeye özen gösterin.


6. Renklerin Zıtlığından Yararlanın

Dikkat çekici renkler kullanmakla birlikle renk zıtlığını da iyi seçmeniz gerekir.Sarı ile kırmızı dikkat çekebilir ama siyah ile kırmızı çok daha dikkat çekicidir.


7. Basitlik ve Yaratıcılık

Basit bir fikirle tasarıma başlayabilirsiniz. Hangi ögeyi öne çıkarmak istediğinize karar vererek fikrinizi oluşturun.